uvex RX cd 5505 flip-up multi filter plastic frame
| Article number: | 6109270 |
| Packaging unit: | Pieces |
| EAN/UPC: | 4066853060000 |
uvex RX cd 5505 flip-up multi filter — for applications with special requirements
Plastic frame with a close-fitting design. The flip-up attachment is fitted with multi-filter non-prescription lenses. Multi-filter lenses for IR protection and welding shade, level 5 and UV 400. The frame is individually glazed with prescription safety lenses. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. The angle and length of the arms can be adjusted. With adjustable ear-pieces.
- Colour: black, anthracite
- 57 mm lens diameter
- 19 mm bridge width
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
- The angle and length of the arms can be adjusted
- Adjustable ear-pieces
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Close-fitting seal
- Multi-filter lenses with IR protection and welding shade with perfect colour recognition, level 5
- UV 400 — 100% protection against UV radiation up to 400 nm
- Work with IR radiation, average temperature of the radiation source 1390°C (steel foundries)
- Autogenous welding
- Uvex prescription safety spectacles are certified in accordance with EN ISO 16321 and protect spectacles wearers in workplaces where it is mandatory to wear safety spectacles. uvex prescription safety spectacles are only available as complete glasses.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Grey, Black |
| Marketing colour | Anthracite |
| Gender | Unisex |
| UV protection | UV400 |
| Equipment | adjustable side-arm length, tilt-adjustable arm, integrated side guard |
| Head shape according ISO 16321 | 17113900 |
| Arm material | Plastic |
| Frame material | Plastic |
| Lens material | Polycarbonate (PC) |
| Frame material | Plastic, Plastic |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022, EN ISO 16321-2:2021 |
| Lens diameter | 57 mm |
| Bridge width | 19 mm |
| Lens colour | Grey |
| Frame size | 57 mm/19 mm |
CE Declaration of Conformity
uvex RX cd 5505 flip-up multi filter — for applications with special requirements
Plastic frame with a close-fitting design. The flip-up attachment is fitted with multi-filter non-prescription lenses. Multi-filter lenses for IR protection and welding shade, level 5 and UV 400. The frame is individually glazed with prescription safety lenses. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. The angle and length of the arms can be adjusted. With adjustable ear-pieces.
- Colour: black, anthracite
- 57 mm lens diameter
- 19 mm bridge width
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
- The angle and length of the arms can be adjusted
- Adjustable ear-pieces
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Close-fitting seal
- Multi-filter lenses with IR protection and welding shade with perfect colour recognition, level 5
- UV 400 — 100% protection against UV radiation up to 400 nm
- Work with IR radiation, average temperature of the radiation source 1390°C (steel foundries)
- Autogenous welding
- Uvex prescription safety spectacles are certified in accordance with EN ISO 16321 and protect spectacles wearers in workplaces where it is mandatory to wear safety spectacles. uvex prescription safety spectacles are only available as complete glasses.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Grey, Black |
| Marketing colour | Anthracite |
| Gender | Unisex |
| UV protection | UV400 |
| Equipment | adjustable side-arm length, tilt-adjustable arm, integrated side guard |
| Head shape according ISO 16321 | 17113900 |
| Arm material | Plastic |
| Frame material | Plastic |
| Lens material | Polycarbonate (PC) |
| Frame material | Plastic, Plastic |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022, EN ISO 16321-2:2021 |
| Lens diameter | 57 mm |
| Bridge width | 19 mm |
| Lens colour | Grey |
| Frame size | 57 mm/19 mm |