Mokre i śliskie podłogi oraz odłamki szkła o ostrych krawędziach – pracownicy branży napojowej są narażeni na niebezpieczne warunki, przed którymi należy ich chronić odpowiednim obuwiem. Znany na całym świecie duży browar z siedzibą w Danii musiał zmagać się z wyżej wymienionymi problemami, zanim uvex wkroczył, aby rozwiązać problem. O niebezpieczeństwach czyhających podczas pracy ze szkłem i płynami oraz o tym, dlaczego nasze obuwie ochronne tak dobrze sprawdza się w branży napojów, przeczytasz w poniższym artykule.

W tle słychać brzęczenie rozlewni napojów. Co sekundę setki szklanych butelek zderzają się ze sobą, tworząc hałas o wysokiej częstotliwości. Posadzka jest wilgotna, tłusta, a niezliczone węże wiją się od ogromnych zbiorników do kontenerów i z powrotem. Kiedy Leopold H. chce ostrożnie odsunąć 30-litrową beczkę, cofa się o trzy kroki. I wtedy to się dzieje. Idąc tyłem traci równowagę, poślizguje się i łamie nogę. Nazwa i zdarzenie są w tym przypadku fikcyjne, ale tak mógłby wyglądać scenariusz wypadku w branży napojów.

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy są: potknięcie, poślizg i upadek? Według statystyk wypadków Niemieckiego Ubezpieczenia Społecznego od Wypadków (DGUV) są one odpowiedzialne za około jedną czwartą wszystkich wypadków przy pracy w Niemczech. Na szczególnie duże ryzyko narażeni są pracownicy branży piwowarsko-napojowej. Ryzyko poślizgu na skutek wilgoci lub rozlanych płynów, ryzyko potknięcia się o rozłożone węże lub nierówną podłogę, zwiększone ryzyko skaleczenia stłuczonym szkłem, przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego na skutek powtarzalnych zadań i podnoszenia ciężkich przedmiotów to tylko niektóre z nich wyzwań, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się pracownicy firm zajmujących się produkcją napojów.

W tym artykule wyjaśniamy , w jaki sposób obuwie ochronne uvex, takie jak półbut uvex 2 MACSOLE i sznurowany trzewik uvex 2 MACSOLE, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i wydajność w codziennej pracy w branży produkcji napojów. Przedstawiamy również buty Heckel MACCROSSROAD 3.0 S3 HIGH META z ulepszoną ochroną śródstopia. Idealne rozwiązanie chroniące użytkowników przed urazami stóp podczas przenoszenia beczek i innych ciężkich pojemników.

Zagrożenia występujące podczas produkcji piwa i napojów

  • Niebezpieczeństwo poślizgu na mokrej i zatłuszczonej posadzce, śliskim bieżniku, zmianie wykładziny podłogowej itp.
  • Niebezpieczeństwo potknięcia się i upadku na skutek nierównych powierzchni (np. wgłębień, krawędzi), leżących przedmiotów itp.
  • Ryzyko poślizgu i upadku na powierzchniach, które są śliskie ze względu na pogodę lub produkcję, duże wahania temperatury itp.
  • Przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego na skutek powtarzalnych czynności, podnoszenia ciężarów, wymuszonej postawy, ciągłego stania itp.
  • Niebezpieczeństwo ze strony spadających przedmiotów, takich jak beczki, skrzynki z napojami, pojemniki itp.

Niebezpieczeństwo poślizgu na mokrej i tłustej posadzce

Problem:

Mokre podłogi to norma dla wielu producentów napojów. Czy to z powodu pogody, czy przez wodę do czyszczenia, rozlane płyny lub napoje – podłogi w większości browarów i u producentów napojów są  miejscami wilgotne i tłuste. W przypadku konieczności transportu ciężkich ładunków, takich jak beczki, skrzynki z napojami lub inne pojemniki, ryzyko poślizgu i obrażeń u wszystkich pracowników znacznie wzrasta.

Rozwiązanie:

Trzewiki uvex 2 MACSOLE zapewniają zwiększoną antypoślizgowość dzięki innowacyjnej, gumowej podeszwie. Szerokie rowki w profilu podeszwy zapewniają skuteczne odprowadzanie wody, co w znaczący sposób minimalizuje ryzyko wypadków poślizgowych i poprawia bezpieczeństwo pracowników. Ponadto uvex 2 MACSOLE zapewniają również bezpieczne stawianie na drabinach dzięki specjalnej konstrukcji podeszwy.

Mikroklimat we wnętrzu obuwia odgrywa również ważną rolę w branży napojów, ponieważ pracownicy są często narażeni na ekstremalne i zmieniające się temperatury. Metalowe elementy butów umożliwiają szybsze przenikanie ciepła i zimna. Obuwie ochronne uvex nie zawiera jednak metalu. Dzięki temu but izoluje stopę przed ciepłem i zimnem oraz utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz. Co więcej, stosowane są wyłącznie oddychające materiały, aby mikroklimat w trzewiku czy półbucie był jak najbardziej komfortowy dla użytkownika. Celem jest odprowadzenie wilgoci wydzielającej się ze stopy i umożliwienie cyrkulacji powietrza.

Niebezpieczeństwo skaleczenia potłuczonym szkłem

Problem:

Wszędzie tam, gdzie ma się kontakt ze szkłem, butelki mogą czasami pękać. Nierzadko zdarza się, że pracownicy podczas pracy natrafiają na odłamki szkła o ostrych krawędziach, co w najgorszym przypadku może skutkować bolesnymi i długotrwałymi urazami stóp.

Rozwiązanie:

Unikalne gumowe podeszwy uvex charakteryzują się dużą odpornością na przecięcia i przebicia, dzięki czemu można bezpiecznie uniknąć skaleczeń spowodowanych stłuczonymi butelkami lub szkłem. Niezależnie od tego, czy jest to półbut ochronny uvex 2 MACSOLE, trzewik ochronny uvex 2 MACSOLE, czy trzewik ochronny Heckel MACCROSSROAD 3.0 S3 HIGH META – dzięki solidnym i innowacyjnym materiałom, żywotność obuwia ochronnego uvex jest znacznie dłuższa niż wielu innych producentów. I wreszcie, ta wysoka jakość prowadzi do znacznych oszczędności, ponieważ obuwie uvex jest trwalsze, co w rezultacie przekłada się na rzadszą konieczność wymiany obuwia na nowe.

Przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego

Problem:

Każdy, kto cały dzień jest na nogach, wieczorem czuje skutki pracy. Ponadto długotrwałe stanie i ciągłe podnoszenie ciężkich przedmiotów powoduje obciążenie nóg i całego układu mięśniowo-szkieletowego. Do tego dochodzi zmęczenie i utrata koncentracji – idealna pożywka dla wszelkiego rodzaju bólów pleców.

Rozwiązanie:

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu uvex dokładnie zna te wyzwania i oferuje innowacyjne i ergonomiczne obuwie ochronne zapewniające najwyższy komfort przy maksymalnej absorpcji i zwrocie energii. Ergonomiczne obuwie ochronne uvex przeciwdziała przeciążeniom układu mięśniowo-szkieletowego i bólom pleców oraz odciąża użytkownika nawet podczas dni intensywnego chodzenia i stania.

Ryzyko obrażeń stóp spowodowanych przez ciężkie przedmioty

Problem:

Beczki mogą być wilgotne. Pod koniec długiego dnia w pracy pracownicy tracą siły, a ich koncentracja znacznie się zmniejsza. W takich sytuacjach wystarczy nieuwaga – i zdarza się nieszczęście. Podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów zawsze istnieje ryzyko, że upadek przedmiotu spowoduje poważne obrażenia stopy.

Rozwiązanie:

Nowe obuwie Heckel MACCROSSROAD 3.0 S3 HIGH META zapewniają lepszą ochronę śródstopia dzięki opatentowanej technologii D3O® w pełni zintegrowanej z językiem. D3O® oferuje ergonomiczne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną ochronę śródstopia przed uderzeniami, zapewniając jednocześnie wysoki poziom elastyczności i komfortu.

Obuwie ochronne uvex – innowacyjne rozwiązanie dla branży piwowarskiej i napojów bezalkoholowych

Doskonała ochrona stóp w codziennej pracy

Niezależnie od tego, czy chodzi o możliwość poślizgnięcia się na mokrej podłodze, ryzyko skaleczenia potłuczonym szkłem, czy niebezpieczeństwo upadku przedmiotów: buty ochronne uvex niezawodnie chronią pracowników branży napojów przed różnorodnymi zagrożeniami. Obuwie ochronne uvex noszą także pracownicy znanego dużego browaru w Danii. W ten sposób firma dba o to, aby zdrowie wszystkich pracowników było najlepiej chronione. uvex z powodzeniem rozwiązał w tym przypadku problem z nieodpowiednio dobranym obuwiem, które nie chroniło pracowników tak, jak powinno.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie doboru odpowiednich środków ochroni indywidualnej – zapraszamy do kontaktu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?