Kiedy temperatura sięga 30 stopni, wczasowicze mogą być szczęśliwi, ale dla osób pracujących na zewnątrz wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne. W tym artykule omawiamy, jakie zagrożenia czyhają na pracowników podczas pracy na słońcu i przedstawiamy sposoby ochrony przed ich negatywnymi skutkami.

Praca na świeżym powietrzu – niebezpieczeństwa latem

Praca na świeżym powietrzu jest ciężka i wymagająca dla organizmu. Czy to na budowie, czy na polu – murarze, robotnicy drogowi czy rolnicy są narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych o każdej porze roku, przez cały dzień pracy.

W zależności od skóry organizm różnie reaguje na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nawet jeśli lubisz słońce i nie pocisz się zbyt szybko, praca na zewnątrz nadal może być dla ciebie niebezpieczna. Ponadto niedocenianie zagrożeń związanych z promieniowaniem UV, a w szczególności z ekstremalnymi temperaturami, może mieć poważne konsekwencje. Ekspozycja na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas, może doprowadzić do udaru słonecznego, wyczerpania lub udaru cieplnego, a nawet śmierci.

Najlepszym przykładem obrazującym udar cieplny jest samochód stojący na parkingu w trakcie lata. Niezależnie od tego, czy okno jest lekko uchylone, czy całkowicie zamknięte – już po 30 minutach temperatura w aucie wzrośnie do 46°C, a po 60 minutach do zagrażających życiu 56°C. Jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 30°C, ma to również wpływ na temperaturę wewnątrz pojazdu, która może wzrosnąć nawet do 60°C. W tak ekstremalnym upale organizm również się nagrzewa i poprzez pocenie się szybko traci dużo płynów, co skutkuje skurczami cieplnymi. To samo dzieje się, gdy przeciążasz się podczas pracy na świeżym powietrzu. Nadmierny wysiłek może również odwodnić organizm, a w najgorszym przypadku spowodować śmierć. Dzieje się tak, gdy cierpisz na udar cieplny, a leczenie nie zostaje rozpoczęte na czas. W tym przypadku, poza temperaturą, niebagatelną rolę odgrywa także wilgotność – im wyższa, tym mocniej ciepło wpływa na temperaturę ciała i na koncentrację. Jeśli wysokie temperatury wpływają na ciebie w taki sposób, że nie możesz już jasno myśleć, a jedyne, na co masz ochotę, to szklanka chłodnej wody – warto zrobić przerwę, gdyż chwilowe osłabienie może skutkować konsekwencjami zagrażającymi nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Oprócz ciepła, promieniowanie UV również stanowi poważne zagrożenie podczas pracy na zewnątrz. Jeśli spędzasz kilka godzin dziennie pracując na w pełnym nasłonecznieniu, z każdym mijającym dniem będziesz coraz bardziej opalony. Poza aspektem wizualnym, ekspozycja na słońce ma również wpływ na zdrowie i może prowadzić do raka skóry. Ponadto promieniowanie UV może także wpływać na skuteczność leków, takich jak antybiotyki, leki na ciśnienie krwi i serce.

Zagrożeniem, o którym zwykle zapomina się obok promieniowania UV, jest stężenie ozonu w powietrzu, które ma wpływ na wytrzymałość fizyczną i wydajność. Wysokie stężenie O₃ może powodować trudności w oddychaniu, a nawet do zapalenia spojówek. Ponadto ozon podrażnia oczy, co może skutkować ich pieczeniem i bólami głowy.

Jeśli zauważysz objawy udaru słonecznego, wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego u siebie lub któregoś z pracowników lub współpracowników, musisz działać natychmiast.

Możliwe objawy udaru słonecznego to:

 • jasnoczerwona, gorąca twarz
 • chłodna skóra na reszcie ciała
 • sztywność karku
 • bóle głowy
 • nudności i wymioty
 • zaniki świadomości

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy natychmiast przerwać pracę i przenieść osobę w chłodne i zacienione miejsce. Jeśli pracownik odczuwa zawroty głowy, powinien się położyć i trzymać głowę wysoko. Jeśli jest przytomny, należy podać mu coś do picia. Ponadto, aby obniżyć temperaturę ciała, powinno się chłodzić twarz i szyję mokrymi ręcznikami.

Wyczerpanie cieplne charakteryzuje się następującymi objawami:

 • obfite, zimne poty i jednoczesne dreszcze
 • blada skóra
 • szybki lub słaby puls
 • zawroty głowy
 • mdłości
 • skurcze mięśni

Pierwsza pomoc w wyczerpaniu cieplnym polega  na przeniesieniu osoby w zacienione miejsce. W przypadku odczuwania zawrotów głowy zalecane jest pozostanie w pozycji leżącej. Jeśli osoba jest przytomna, powinna wypić małymi łykami elektrolity lub inny preparat nawadniający.

W przypadku udaru cieplnego należy natychmiast wezwać pogotowie dzwoniąć pod numer 112. Udar cieplny można rozpoznać po następujących objawach:

 • brak pocenia się
 • sucha, czerwona, gorąca skóra
 • temperatura ciała > 39,5°C
 • pulsujący ból głowy
 • szybki, mocny puls
 • zawroty głowy
 • nudności, wymioty
 • dezorientacja
 • uczucie pustki w głowie
 • utrata przytomności

W oczekiwaniu na przybycie służb ratunkowych należy przenieść poszkodowanego w chłodne i zacienione miejsce, zdjąć ciężkie ubranie i podać płyny. Można też zachęcić ją do wzięcia zimnego prysznica lub zastosowania okładów chłodzących. Jeśli osoba jest nieprzytomna, ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej, sprawdź czy oddycha i w razie potrzeby rozpocznij resuscytację.

Oddychające obuwie, odzież i okulary chroniące przed promieniowaniem UV

Dobór odpowiedniej odzieży i obuwia ochronnego powinien być dobrze przemyślany, szczególnie w przypadku pracy na słońcu. Ochrona przed promieniowaniem UV i wysoki poziom oddychalności to kluczowe cechy, jakie warto brać pod uwagę. Dlaczego?

Jeśli stopy są zbyt gorące i zaczynają się pocić, ma to negatywny wpływ na cały organizm. Dlatego noszenie oddychającego obuwia roboczego jest niezwykle ważne. W uvex opracowaliśmy technologię, która umożliwia odprowadzanie i odparowywanie nadmiaru ciepła i wilgoci ze stóp – technologię uvex climazone zapewniającą komfortową temperaturę w obuwiu ochronnym nawet podczas największych upałów. Pomocne mogą być również oddychające wkładki higieniczne, np. komfortowa wkładka uvex 1 climatic, która jest wykonana z wysoce oddychających i pochłaniających wilgoć materiałów. Ponadto wspiera chód za pomocą dodatkowych stref amortyzacji. Zobacz oddychające buty ochronne dostępne w ofercie uvex,  odpowiednie do noszenia na co dzień, na spotkania biznesowe i na plac budowy.

Środki ochrony indywidualnej dla osób pracujących na zewnątrz powinny również obejmować okulary ochronne ponieważ promieniowanie UV i zanieczyszczenie ozonem uszkadzają oczy.

U wielu osób nadmierna ekspozycja na słońce może powodować zaćmę. Dzieje się tak dlatego, gdyż zbyt duże promieniowanie UV prowadzi do przyspieszonego zmętnienia soczewki. Okulary ochronne powinny zatem oferować najwyższą możliwą ochronę przed promieniowaniem UV i posiadać powłokę odporną na zaparowanie, aby soczewki nie pogarszały widzenia nawet podczas wysiłku fizycznego. Soczewki okularów ochronnych wykonane zgodnie z normą EN 170 spełniają wymagania dotyczące ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary ochronne uvex z soczewkami z poliwęglanu zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV 400 i tym samym spełniają najwyższe kryteria ochrony.

Poza odzieżą, obuwiem i okularami istotną rolę odgrywają również rękawice ochronne. Spocone i opuchnięte dłonie mogą zagrażać życiu podczas obsługiwania ciężkich maszyn czy urządzeń elektrycznych. Dlatego przy wyborze rękawic należy rozważyć ich przydatność do prac letnich. Dłonie mają najwięcej gruczołów potowych na całym ciele – 375 na centymetr kwadratowy na wewnętrznej stronie oraz 200 na grzbiecie. Należy pamiętać, że latem gruczoły potowe są szczególnie aktywne – a większość rękawic ochronnych działa jak szklarnia.

Innowacyjna technologia powlekania rękawic uvex climazone zapewnia oddychalność, a dzięki wysokim właściwościom retencji wilgoci również przyjazny mikroklimat i ochronę. Rękawice ochronne z przyjemnym środowiskiem dla dłoni i oddychającym materiałem zapewniają wysoki komfort, pewny chwyt, a tym samym poprawiają warunki pracy i przyczyniają się do zwiększonej akceptacji ŚOI przez użytkownika.

Czy ty również pracujesz na zewnątrz w ciągu lata i każdego dnia jesteś narażony na promieniowanie UV i wysokie temperatury? Podziel się z nami swoimi wrażeniami i sposobami na radzenie sobie z upałem w miejscu pracy!

Masz pytania dotyczące oddychającego obuwia i odzieży do pracy na słońcu? Skontaktuj się z nami !

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?