W medycynie wiązki laserowe są wykorzystywane do leczenia niektórych chorób, a w kosmetologii m.in. do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych. Pozytywne aspekty laseroterapii pozwalają na stosowanie jej również w weterynarii. W takich przypadkach zwierzęta – podobnie jak ludzie – muszą być chronione przed niepożądanymi skutkami ubocznymi promieniowania laserowego. W szczególności oczy, tak samo wrażliwe u ludzi, powinny być chronione specjalnymi goglami, które zapewnią odpowiedni poziom ochrony. Wysokiej jakości gogle dla zwierząt, chroniące przed promieniowaniem laserowym, to na przykład okulary ochronne Doggles® marki laservison – spółki zależnej uvex.

Czym są okulary ochronne dla zwierząt?

Gogle dla zwierząt są zbudowane w podobny sposób, jak gogle ochronne przeznaczone dla ludzi. Dwie soczewki, specjalnie zaprojektowane do używanego lasera, zakrywają oboje oczu i są osadzone w plastikowej ramce. Istnieje jednak kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o gogle ochronne do pracy z laserem w medycynie weterynaryjnej:

Ergonomia: okulary dla ludzi leżą za uchem i opierają się na oprawce okularów, natomiast nie jest to możliwe w przypadku zwierząt. Okulary ochronne dla czworonożnych pacjentów są zatem mocowane z tyłu głowy i pod brodą za pomocą elastycznych opasek.

Dopasowanie: podczas leczenia promieniowaniem laserowym bardzo ważne jest, aby okulary ochronne do pracy z laserem były dobrze dopasowane. Jednocześnie należy pamiętać, że nie wolno uciskać skóry zwierzęcia. Aby tego uniknąć, miękka wyściółka po wewnętrznej stronie oprawki zapewnia niezbędny komfort i wygodę.

Dobrostan zwierząt: Terapia laserowa powinna pomagać zwierzętom i powodować jak najmniej dodatkowego stresu. Okulary ochronne dla zwierząt chroniące przed promieniowaniem lasera są zatem dokładnie dopasowane do specjalnych wymagań weterynarii – tak, aby zachować dobrostan zwierząt podczas leczenia.

Jak założyć gogle ochronne Doggles® w prosty i przyjazny dla zwierząt sposób?

Jak działa laseroterapia zwierząt?

Powszechnie wiadomo, że wiązki laserowe mogą być potencjalnie szkodliwe dla oczu. Ale dlaczego tak jest? I jak wiązki laserowe są wykorzystywane w medycynie?

Co to jest promieniowanie laserowe?

Wiązki laserowe są falami elektromagnetycznymi i dlatego są rodzajem światła. Nie służą jednak jako jego źródło, jak np. żarówka. Zamiast tego są to wiązki o bardzo dużym natężeniu i małej rozbieżności. Nawiasem mówiąc, te właściwości są opisane słowem laser: jest to skrót od „light amplification by stimulated emission of radiation“ czyli wzmocnienia światła przez stymulowaną emisję promieniowania.

Kiedy laseroterapia jest przydatna?

Laseroterapia może przybierać różne formy, odpowiednio dopasowane do charakterystyki zabiegu wykorzystującego wiązki laserowe. W zależności od tego, jak mają oddziaływać na tkankę, lekarz weterynarii może zastosować wiązki laserowe o różnej długości fali, większym lub mniejszym natężeniu lub o różnym czasie trwania i częstotliwości impulsów.

Typowe rodzaje laseroterapii zwierząt:

  • leczenie (przewlekłego) bólu,
  • leczenie schorzeń skóry, np. blizny, wypryski,
  • leczenie przewlekłych rany,
  • usuwanie tkanek.

Potencjalne zagrożenia związane z promieniowaniem laserowym

Jeśli promienie lasera dostaną się do oczu bez odpowiedniej ochrony, może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu, a tym samym do utraty wzroku. Silne skupienie promieni skutkuje bardzo wysokim poziomem promieniowania, które może uszkodzić  siatkówkę oka, w której znajdują się komórki czuciowe, przetwarzające przychodzące impulsy świetlne na impulsy elektryczne. Są one przekazywane do mózgu, gdzie tworzony jest obraz.

Wiązki laserowe mogą początkowo prowadzić do silnego olśnienia. W najgorszym przypadku komórki czuciowe w siatkówce mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu, a co za tym idzie, nie będą w stanie przetwarzać impulsów świetlnych. Rezultatem jest zmniejszenie lub nawet utrata wzroku.

Czy stosowanie gogli ochronnych dla zwierząt jest konieczne?

Jeżeli podczas zabiegu weterynaryjnego stosowane są wiązki laserowe, których moc przekracza określoną granicę, zwykle jeden miliwat (mW), należy stosować okulary ochronne. Dzięki filtrowi o wysokiej gęstości optycznej (absorpcji) gogle ochronne zapobiegają przedostawaniu się potencjalnie szkodliwego promieniowania laserowego do oczu, a tym samym do siatkówki. Zamiast tego filtr wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego pochłania promieniowanie, dzięki czemu do oczu zwierzęcia-pacjenta dociera tylko nieszkodliwa ilość promieniowania laserowego.

Gogle ochronne Doggles® od uvex

uvex laservision intensywnie zajmuje się potencjalnymi uszkodzeniami oczu spowodowanymi promieniowaniem laserowym. Ochrona pacjentów przed tymi zagrożeniami jest niezbędna, niezależnie od tego, czy są to ludzie, czy zwierzęta.

Gogle Doggles® stworzone przez uvex laservision to rozwiązanie do terapii laserowej w gabinetach weterynaryjnych, które jest odpowiednie do codziennego użytku. Dzięki filtrowi laserowemu P5K01 gogle niezawodnie chronią przed promieniowaniem laserowym NIR (bliskiej podczerwieni) o długości fali od 800 do 1000 nanometrów (nm). Ponadto elastyczne i regulowane paski na głowę oraz pasek podbródkowy i miękka wyściółka zapewniają idealny komfort podczas zabiegu. Gogle Doggles® chroniące przed promieniowaniem lasera są dostępne w zestawach zawierających trzy rozmiary. Stanowią ochronę dla małych zwierząt, takich jak psy, koty czy kangury – niezależnie od ich wielkości.

Terapie laserowe wykonuje się również na dużych zwierzętach. W takich przypadkach proponujemy maski ochronne (Laser Safety Equine Mask) zapewniające niezbędną ochronę oczu. Maska chroniąca przed laserem jest szczególnie odpowiednia dla zwierząt, takich jak konie i kucyki, i jest dostępna w trzech rozmiarach (S, L i XL).

Ochrona przed promieniowaniem laserowym - gogle i maski ochronne dla zwierząt

Laseroterapia to innowacyjny i nowoczesny sposób wspomagania terapii w szerokim zakresie diagnoz. Podczas zabiegu specjalne okulary ochronne dla zwierząt pomagają chronić oczy pacjenta. W ten sposób terapeutyczny potencjał promieniowania laserowego może być w pełni wykorzystany bez narażania zdrowia.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?