uvex RX bc 5527 plastic frame
| Article number: | 6109264 |
| Packaging unit: | Pieces |
| EAN/UPC: | 4066853050148 |
uvex RX bc 5527 — lightweight and comfortable
Plastic frame in a retro design. The transparent frame with accent colour creates an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. Completely metal-free.
General features
- Colour: transparent, graphite
- 57 mm lens diameter, 18 mm bridge width
Comfort features
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Side protection integrated in frame design
- Transparent frame with accent colour for an unrestricted field of vision
Notes
- Prescription safety spectacles are certified to EN 166 and protect spectacle wearers in workplaces where protective eyewear is required. uvex prescription safety spectacles are available only as complete spectacles.
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.43 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.28 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.14 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Black, transparent |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Equipment | transparent side protection |
| Head shape according ISO 16321 | 17113950, 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 57 mm |
| Bridge width | 18 mm |
| Lens colour | - |
| Frame material | Biobased plastic, Biobased plastic |
| Frame size | 57 mm/18 mm |
CE Declaration of Conformity
uvex RX bc 5527 — lightweight and comfortable
Plastic frame in a retro design. The transparent frame with accent colour creates an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. Completely metal-free.
General features
- Colour: transparent, graphite
- 57 mm lens diameter, 18 mm bridge width
Comfort features
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Side protection integrated in frame design
- Transparent frame with accent colour for an unrestricted field of vision
Notes
- Prescription safety spectacles are certified to EN 166 and protect spectacle wearers in workplaces where protective eyewear is required. uvex prescription safety spectacles are available only as complete spectacles.
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.43 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.28 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.14 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Black, transparent |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Equipment | transparent side protection |
| Head shape according ISO 16321 | 17113950, 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 57 mm |
| Bridge width | 18 mm |
| Lens colour | - |
| Frame material | Biobased plastic, Biobased plastic |
| Frame size | 57 mm/18 mm |