uvex RX cd 5525 plastic frame
| Article number: | 6109258 |
| Packaging unit: | Pieces |
| EAN/UPC: | 4066853024842 |
uvex RX cd 5525 — comfort & design
Plastic frame in a sporty design. The transparent frame ensures an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge; Non-slip fit thanks to side arms with hard and soft components. Completely metal-free.
General features
- Colour: black, grey
- 53 mm lens diameter
- 22 mm bridge width
Comfort features
- Optimal fit due to anatomically shaped nose bridge
- Non-slip fit thanks to side arms with hard and soft components
- Completely metal-free
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety spectacles without lenses)
- Transparent side protection
Notes
- Prescription safety spectacles are certified to EN 166 and protect spectacle wearers in workplaces where protective eyewear is required. uvex prescription safety spectacles are available only as complete spectacles.
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.52 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.31 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.20 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Grey, Black |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Frame type | Full rim |
| Head shape according ISO 16321 | 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic, Plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 53 mm |
| Bridge width | 22 mm |
| Lens colour | - |
| Frame material | Biobased plastic, Plastic, Biobased plastic |
| Frame size | 53 mm/22 mm |
CE Declaration of Conformity
uvex RX cd 5525 — comfort & design
Plastic frame in a sporty design. The transparent frame ensures an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge; Non-slip fit thanks to side arms with hard and soft components. Completely metal-free.
General features
- Colour: black, grey
- 53 mm lens diameter
- 22 mm bridge width
Comfort features
- Optimal fit due to anatomically shaped nose bridge
- Non-slip fit thanks to side arms with hard and soft components
- Completely metal-free
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety spectacles without lenses)
- Transparent side protection
Notes
- Prescription safety spectacles are certified to EN 166 and protect spectacle wearers in workplaces where protective eyewear is required. uvex prescription safety spectacles are available only as complete spectacles.
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.52 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.31 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.20 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Grey, Black |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Frame type | Full rim |
| Head shape according ISO 16321 | 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic, Plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 53 mm |
| Bridge width | 22 mm |
| Lens colour | - |
| Frame material | Biobased plastic, Plastic, Biobased plastic |
| Frame size | 53 mm/22 mm |