uvex RX bc 5527 plastic frame
| Article number: | 6109262 |
| Packaging unit: | Pieces |
| EAN/UPC: | 4066853050025 |
uvex RX bc 5527 — lightweight and comfortable
Plastic frame in a retro design. The transparent frame with accent colour creates an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. Completely metal-free.
General features
- Colour: transparent, aubergine
- 53 mm lens diameter, 18 mm bridge width
Comfort features
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Side protection integrated in frame design
- Transparent frame with accent colour for an unrestricted field of vision
Notes
- The uvex i-3 add safety spectacles meet the requirements of EN ISO 16321. The optical effect in the lower part of the lens prevents eye strain when looking at items at close proximity (e.g. when reading).
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.42 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.28 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.13 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Red, transparent |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Equipment | transparent side protection |
| Head shape according ISO 16321 | 17113899, 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 53 mm |
| Bridge width | 18 mm |
| Lens colour | - |
| Frame size | 53 mm/18 mm |
| Frame material | Biobased plastic, Biobased plastic |
CE Declaration of Conformity
uvex RX bc 5527 — lightweight and comfortable
Plastic frame in a retro design. The transparent frame with accent colour creates an unrestricted field of vision. Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge. Completely metal-free.
General features
- Colour: transparent, aubergine
- 53 mm lens diameter, 18 mm bridge width
Comfort features
- Excellent fit thanks to anatomically shaped nose bridge
Protection features
- Certified eye protection to EN ISO 16321 (note: it is not possible to purchase certified prescription safety eyewear without lenses)
- Side protection integrated in frame design
- Transparent frame with accent colour for an unrestricted field of vision
Notes
- The uvex i-3 add safety spectacles meet the requirements of EN ISO 16321. The optical effect in the lower part of the lens prevents eye strain when looking at items at close proximity (e.g. when reading).
Sustainability
- Cradle-to-Customer: 0.42 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of production: 0.28 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of material: 0.13 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of transportation: 0.01 kg CO₂ eq
- Carbon footprint of packaging: 0.00 kg CO₂ eq
- CO₂ - calculation period: 07/2025
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product category | Prescription safety spectacles |
| Product type | Frame with no lenses |
| Product family | uvex KSB |
| Colour | Red, transparent |
| Gender | Unisex |
| UV protection | - |
| Equipment | transparent side protection |
| Head shape according ISO 16321 | 17113899, 17113900 |
| Arm material | Biobased plastic |
| Frame material | Biobased plastic |
| Lens material | Not applicable |
| Standard | EN 166:2001, EN ISO 16321-1:2022 |
| Lens diameter | 53 mm |
| Bridge width | 18 mm |
| Lens colour | - |
| Frame size | 53 mm/18 mm |
| Frame material | Biobased plastic, Biobased plastic |